Wednesday , 20 June 2018

Росія: Надлишкові потужності – майнерам

У зв’язку з закриттям деяких великих виробництв на території Росії, власники електростанцій винесли пропозицію про покупку надлишкової електроенергії в оренду з інфраструктурою. Після розміщення пропозиції надійшли кілька несподіваних пропозицій від майнерів криптовалют, розповіли «Відомостям» в енергетичній компанії «Евробізнесенерго».

 «У нас істотні резерви потужності в Сибіру, ​​на Уралі і в європейській частині Росії, що залишилися після закриття декількох виробництв, – розповідає представник «Євросибенерго». – Це більше 70 майданчиків з готовою інфраструктурою, включаючи можливість швидкого підключення до електричних мереж і підстанцій, і недорогою електроенергією. У липні ми запустили спеціалізований сайт з оглядом наших майданчиків, щоб залучити інвесторів для створення нових промислових виробництв».

Вартість електрики становить близько 30% витрат на майнінг. Якщо добувати криптовалюту Etherium, частка електрики в витратах буде 10-15%, говорить Ра. За наявними даними, деяким майнерам вдалося домовитися про пільгові умови і вони платять не 4,5 руб., а всього 2 руб. за 1 кВт год.

«Євросибенерго» обіцяє на сайті, що наявність інфраструктури дозволить інвесторам економити час і кошти: ефективні потужності «Євросибенерго» забезпечать довгострокові низькі тарифи на електроенергію і тепло. Є можливість для розвитку проектів будь-якого масштабу, вважає компанія.

Серед запропонованих майданчиків – Автозаводська ТЕЦ в Нижньогородській області. Резерв потужності становить 580 МВт, площа ділянки – 3,5 га. Величезна майданчик пропонується на ТЕЦ-9 в Ангарську (Іркутська обл.). Її площа – 141,5 га, резерв потужності – до 166 МВт.

Але першими такі послуги почали пропонувати в ОГК-2 (входить в «Газпром енергохолдинг»), говорить співрозмовник «Ведомостей» в одній з енергокомпаній. ОГК-2 займається просуванням промислових майданчиків ГРЕС вже два роки, підтверджує її представник. Інтерес виявляють підприємства самих різних галузей – металургії, сільського господарства, а також IT-індустрії, зараз у компанії кілька проектів з різним ступенем опрацювання, продовжує він, хоча є і труднощі: споживач розраховує на прямий договір поставки електроенергії, а чинне законодавство відправляє його на оптовий ринок.

Електростанції потужністю понад 25 МВт (як у ОГК-2 і «Євросибенерго») зобов’язані продавати потужність через оптовий ринок. Споживачі, навіть укладаючи прямі договори з цими станціями за пільговою ціною, не звільняються від інших платежів на оптовому ринку, пояснює Наталія Порохова з АКРА: наприклад, за договорами про надання потужності (ДПМ). Ці платежі збирає «Рада ринку», а потім розподіляє між генеруючими компаніями. У першій ціновій зоні (європейська частина Росії і Урал) таких платежів більше (крім ДПМ це ще платежі за Калінінград, Крим і Далекий Схід), у другій (Сибір) – менше.

Зараз на майнінг доводиться 0,1% енергоспоживання в Росії, оцінює Порохова, зберігання і обробка даних дуже енергоємні і Росія з її надмірними потужностями і дешевою електроенергією може стати для такого бізнесу привабливою.

Представники більшості великих енергокомпаній не відповіли на запит. Представник «Енел Росія» повідомив, що компанія таких послуг не надає.

Цього року ціна електрики вперше не стала визначальною в майнінгу, каже засновник фонду Bitcoin Fund Анатолій Князєв: менше третини витрат. За словами Князєва, російські електростанції з лютого активно пропонують свої послуги майнерам.

Майнери встановлюють ферми на порожніх промислових підприємствах, каже Віктор Шпаковський, співзасновник і партнер The Token Fund, це вигідно тим, у кого понад 1000 ферм (1000 Асіка або 5000 відеокарт). Як правило, їм продають електрику по 1,5 руб. за 1 кВт год і здають приміщення за ринковою ціною. У холодну пору року тепло, вироблене фермами, іноді йде на обігрів приміщення.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *