Sunday , 23 September 2018

Україна представила законопроект про обіг криптовалют

Верховна рада України, з метою регулювання правовідносин у сфері обігу, зберігання, використання та проведення операцій з криптовалютами в Україні, представила законопроект про легалізацію криптовалют.

Авторами законопроекту стали троє народних депутатів з фракції “Народний фронт” Ірина Єфремова, Ірина Войцехівська та Ігор Котвіцький, а також обранець від президентського блоку Іван Рибак.

Згідно законодавцям, визначення поняття криптовалюта звучить наступним чином:

“Криптовалюта – це програмний код, який є об’єктом права власності і предметом договору міни, інформація про який вноситися і зберігається в системі блокчейн”.

З цього випливає, що криптовалюта не є законним платіжним засобом, а може виступати лише предметом договору міни. Відповідно до законопроекту, регулювання обороту криптовалют покладено на НБУ. З цим не згоден радник голови Державного агентства з питань електронного урядування Костянтин Ярмоленко, який вважає це серйозною помилкою, оскільки нацбанк раніше однозначно заявив, що криптовалюта це не валюта, а значить знаходиться поза його компетенцією.

Крім цього, народні обранці вважають, що державі необхідно знати особистості всіх, хто проводить криптовалютні операції на території України, і у своєму розпорядженні дані про ці операції. Також держава розглядає криптовалюти, як об’єкт оподаткування, до якого будуть застосовні загальні норми, поширювані на право власності.

У проекті закону наголошується, що порушення положень даного закону може спричинити за собою не тільки цивільно-правову, адміністративну відповідальність, а й кримінальну. Традиційно депутати підкреслили, що криптовалюта не може використовуватися для закликів до повалення конституційного ладу і порушення територіальної цілісності України.

Держава має намір повністю контролювати галузь і обкладати її податками, але не готова гарантувати що-небудь її учасникам. Про це народні депутати написали в статті 4.

“Держава не гарантує і не вживає ніяких заходів щодо забезпечення діяльності онлайн-сервісів для обміну криптовалют”.

Також держава не несе зобов’язань і не відшкодовує збитки в разі знецінення криптовалюти або втрат з будь-яких причин.

Відповідно до законопроекту, НБУ належить виконати роботу по розробці порядку створення і діяльності криптовалютних бірж, а Кабінет Міністрів зобов’язаний забезпечити приведення нормативно-правових актів у відповідність з цим законом.

Даний законопроект про регулювання криптовалют є першим на пострадянському просторі і один з перших в світі.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *