Wednesday , 19 September 2018

Уряд України схвалив Концепцію розвитку електронного урядування

Сьогодні урядом України було схвалено Концепцію розвитку електронного урядування до 2020 року. Цей дуже важливий документ визначає головні цілі, пріоритетні напрямки та заходи розвитку на найближчі 3 роки.

Важливо відзначити, що за останні два роки Україна піднялась на 25 позицій у світовому рейтингу е-урядування, на 45 позицій та на 30 позицій у рейтингах відкритих даних. Подальший стрімкий розвиток можливий лише за умови застосування революційних підходів та найбільш перспективних технологій, що власне передбачено проектом Концепції. Наприклад, застосування технології блокчейн, яка дійсно може якісно оптимізувати багато процесів.

Згідно з документом мають бути реалізовані заходи за трьома ключовими напрямами:

– Модернізація публічних послуг.

До кінця 2018 року планується запровадити онлайн загалом 100 найбільш важливих послуг для громадян та бізнесу, станом на вересень 2017 року доступно вже понад 30 загальнодержавних е-послуг. Ключовими завданнями є реалізація єдиного порталу для надання всіх електронних послуг з одного місця, а також запровадження електронних договорів, та популяризація всіх сервісів.

Відсутність надійної та доступної електронної ідентифікації залишається бар’єром для розвитку електронних послуг та інших форм електронної взаємодії. Тож, до кінця цього року планується запровадження MobileID, що дозволить зробити електронну ідентифікацію більш масовою та популярною серед громадян. Ключовим завданнями залишається наповнення єдиного демографічного реєстру та видача ID-карток з ЕЦП, а також запровадження електронних довірчих послуг. Відповідний законопроект, визначений Урядом як пріоритетний, знаходиться у Верховній Раді.

У відповідь на значний попит суспільства на відкриті державні дані, розвиток цього напрямку залишається актуальним та пріоритетним. Планується розвивати загальнодоступні соціальні, громадські, медійні та комерційні проекти на базі відкритих даних, а також продовжувати заохочувати громадян і бізнес до участі в процесі формування політики та прийняття управлінських рішень. В Україні вже доступні такі сервіси як електронна петиція, громадський бюджет, обговорення проектів актів, що дають можливість громадянам безпосередньо впливати на рішення.

– Модернізація публічного управління.

Реалізація електронної взаємодії реєстрів залишається пріоритетним завданням. Розпочато запровадження кращого у світі рішення – естонської системи X-Road, яку попередньо Агентство з питань електронного урядування пілотувало з багатьма міністерствами. У вересні система проходить експертизу з безпеки і до кінця року планується її впровадження.

Станом на вересень 2017 року всі центральні органи виконавчої влади та обласні держадміністрації на 80% обмінюються листування в електронній формі. Уряд ухвалив зміни до Регламенту, що дозволяє запустити погодження проектів НПА в е-формі. Важливим завданням залишається створення електронного архіву та розвиток внутрішніх систем документообігу.

– Управління розвитком е-урядування.

Уряд затвердив склад Міжгалузевої ради з питань розвитку електронного урядування, до складу якої увійшли представники всіх Міністерств не нижче заступника Міністра. Цей орган має забезпечити єдину координацію реалізації Концепції, політичну волю та взаємне узгодження всіх завдань. Також планується впровадження міжнародного досвіду роботи з державними актами по принципу Digital by Default – всі акти КМУ проходитимуть додаткову цифрову експертизу, що передбачає цифровий спосіб реалізації описаного процесу як пріоритетний.

Отже, реалізація Концепції розвитку електронного урядування в Україні передбачена до 2020 року та покликана підтримати координацію та співпрацю органів державної влади й органів місцевого самоврядування для досягнення необхідного рівня ефективності та результативності розвитку е-урядування, просування ідеї реформування державного управління та децентралізації на базі широкого використання сучасних ІКТ по всій країні.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *