Sunday , 22 July 2018

Центральний банк України розглядає можливість регулювання криптовалют

Національний банк України, центральний банк країни, зазначив, що найближчим часом він розглядає можливість регулювання використання криптовалют.

Незважаючи на те, що чіткого плану ініціативи поки що немає, у своєму останньому оголошенні центральний банк заявив, що юридичні наслідки використання криптовалют будуть обговорюватися на черговому засіданні Ради фінансової стабільності України наприкінці серпня.

В офіційному коментарі заступника Голови Національного банку України Олега Чурія щодо статусу Bitcoin в Україні говориться наступне:

“Наразі Bitcoin не має визначеного правового статусу в Україні. Визначення такого статусу в Україні ускладнюється відсутністю консолідованого підходу до класифікації Bitcoin та регулювання операцій з ним у світі.”

Як відомо, у низці країн офіційно дозволені операції з Bitcoin. Зазвичай вони розглядаються як товар або інвестиційний актив і для цілей оподаткування підпорядковані відповідному законодавству. У деяких країнах Bitcoin визнають розрахунковою грошовою одиницею.

Наприклад, законодавство ЄС на сьогодні класифікує Bitcoin як “цифрове представлення вартості, не підтверджене центральним банком або державним органом і не прив’язане до юридично встановлених валютних курсів, яке може використовуватися як засіб обміну для покупки товарів і послуг, їх передачі та зберігання, і може набуватися в електронному вигляді”. При цьому обмін традиційними валютами на одиницю Bitcoin звільняється від сплати податку на додану вартість.

В Ізраїлі Bitcoin не підпадає під юридичне визначення валюти ані як фінансове забезпечення, ані як оподатковуваний актив. Народний банк Китаю вважає Bitcoin віртуальним товаром, а не валютою, і його продаж може обкладатися ПДВ. В Японії Bitcoin визнається цінністю, подібною до активів (asset-like values). Його продаж обкладається японським аналогом ПДВ.
В Австралії Bitcoin розглядається як власність, а транзакції з ним – як бартер. У Канаді Bitcoin взагалі визначається як “нематеріальний актив”, а транзакції з ним – також як бартер.

Таким чином, у різних країнах Bitcoin класифікують по-різному – як віртуальну валюту, грошовий сурогат, нематеріальну цінність, віртуальний товар тощо. Зі свого боку, Національний банк України наразі офіційно не підтримує жодне з наведених визначень.

Рішення прийшло в той час, коли в Україні спостерігається біткоін активність, від платежів до майнінгу і розробки блокчейнів, але також коли регуляторна невизначеність призвела до того правоохоронці вживають заходів, щодо користувачів біткоін.

Лише кілька днів тому українська поліція заарештувала декілька підозрюваних, які, як стверджується, встановили 200 комп’ютерів для майнінгу біткоінів у занедбаному басейні в державному інституті в Києві.

За повідомленнями місцевої прес-служби Kyiv Post, судовий документ звинуватив підозрюваних у незаконному користуванні державною власністю та виробленні валюти, яка в даний час функціонує лише на законних підставах, визначених Національним банком. Крім того, закон також заявляє, що жодна інша валюта, крім української гривні, не може розглядатися як юридичний платіж в Україні.

Посилаючись на різні підходи, прийняті іншими країнами у визначенні криптовалют, банківський орган розпочне обговорення з Міністерством фінансів, Державною фіскальною службою, Державною службою фінансового моніторингу, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, а також Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *